2021

 

27.08.2021

Wycieczka do Nadleśnictwa

Dowiedzieliśmy się wszystkiego o lasach obecnych i tych sprzed wielu lat.  Zobaczyliśmy dawne narzędzia i metody pracy leśników.

zajęcia w Klubie Senior+ zajęcia w Klubie Senior+ zajęcia w Klubie Senior+

20.08.2021

Wycieczka „Szlakiem Tatarskim”.

Seniorzy odwiedzili Supraśl oraz Kruszyniany. Poznali historię osiedlenia się Tatarów na ziemiach polskich, ich kulturę i tradycje.

zajęcia w Klubie Senior+ zajęcia w Klubie Senior+ zajęcia w Klubie Senior+

16.08.2021

Zajęcia taneczne

Przy pomocy muzyki i ruchu budowaliśmy nasze wnętrze.

zajęcia w Klubie Senior+

13.08.2021

Spotkanie z psychologiem.

Pani Wioletta, specjalista psychologii w Podlaskim Centrum Psychogeriatrycznym w Białymstoku ma ogromne doświadczenie w pracy z seniorami. Poruszonych zostało wiele tematów, między innymi depresja, żałoba, nieaktywność zawodowa, asertywność, stres a wszystko powiedziane w bardzo jasny, prosty, czytelny sposób.

zajęcia w Klubie Senior+ zajęcia w Klubie Senior+

09.08.2021

Zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej.

Okres letni – mamy działki, wnuczęta, dzieci, to mimo wszystko znajdujemy czas na godzinkę ćwiczeń.

zajęcia w Klubie Senior+ zajęcia w Klubie Senior+

06.08.2021

Wyjazd na basen.

Wyczekiwane zajęcia na basenie. Jest to bardzo dobra rehabilitacja i świetny relaks.

zajęcia w Klubie Senior+ zajęcia w Klubie Senior+

 

04.08.2021

Ćwiczenia usprawniające pamięć

Dziś cykliczne spotkanie podnoszące naszą sprawność umysłu.

zajęcia w Klubie Senior+ zajęcia w Klubie Senior+

 

02.08.2021

Kulinarny poniedziałek.

Urodzaj cukinii w naszych ogródkach był pomysłem na dzisiejsze zajęcia

zajęcia w Klubie Senior+ zajęcia w Klubie Senior+

23.07.2021

Spotkanie autorskie z pisarką i lokalną fotografką

Dzisiaj dzień w atmosferze twórczości i wrażliwości. Na nasze zaproszenie odwiedziły nas: Pani Halina Pawlak  – fotografka oraz Pani Alina Olborska – poetka i malarka. Obie Panie podzieliły się z nami swoją twórczością.

Pani Halina jest autorką albumu pt. „Krzyże i Kapliczki Porami Roku Malowane”. Praca prezentuje małą architekturę sakralną tutejszej gminy na tle pór roku, Podczas spotkania podzieliła się swoimi doświadczeniami podczas zbierania materiału do albumu.

Pani Alina zaprezentowała swoje prace malarskie, które przedstawiają głównie naturę, a szczególnie niebo – ulubiony wyraz twórczości. Następnie przedstawiła swoją poezję, która została opublikowana między innymi w takich tomikach jak: „Na krawędzi słów”, „Lato o smaku malin”, „ Na strunach jesieni”, „ Zimowe impresje” czy „Poeci niezależni”.

19.07.2021

Ćwiczenia usprawniające uwagę i pamięć

Seniorzy wzmacniali pamięć, uwagę i kojarzenie. Część grała w gry planszowe, a inni w  karty. Każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabrakło wspierających rozmów oraz dyskusji o sprawach codziennych. Pani Tereska – kobieta, która żadnej pracy się nie boi przyniosła świeżo zebrane jagody, z których powstał deser w postaci jagód, śmietany i cukru. Więcej już nic nie było trzeba. Dziękujemy Teresko.

16.07.2021

Wyprawa rowerowa

Jazda na rowerze jest jedną z najbardziej ulubionych aktywności fizycznych seniorów. Wycieczka rowerowa odbyła się po okolicznych lasach oraz ścieżkach rowerowych. Trasa wiodła w kierunku Złotoria. Przerwę  zrobiliśmy u jednego z naszych klubowiczów – Wiesława. Dziękujemy na gościnę. Po uzupełnieniu płynów i zjedzeniu pysznej kiełbaski z ogniska wróciłyśmy drogą powrotną aby zdążyć przed najwyższymi temperaturami.

14.07.2021

Wycieczka do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Kolejna wycieczka związana z historią województwa podlaskiego. Dziś poznaliśmy Pałacyk w Choroszczy, który w czasach mecenatu Branickich pełnił funkcję letniej rezydencji rodu Branickich. Wystrój i wyposażenie wnętrz pałacu nie jest oryginalny, ponieważ majątek Branickich został rozprzedany po śmierci Izabeli Branickiej. Obecna ekspozycja odzwierciedla jednak wystrój XVIII–wiecznych wnętrz, a jedynym oryginalnym elementem w pałacu są płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich. Przy okazji mieliśmy okazję obejrzeć wystawę pt. „Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku”.  Po zwiedzaniu wybraliśmy się na przyjemny spacer po parku krajobrazowym na terenie muzeum. 

05.07.2021

Kulinarny poniedziałek

Kulinarny poniedziałek został zaliczony w piątek. A dziś korzystając z dobrej pogody i okresu wakacji udaliśmy się nad zalew, który jest położony w Puszczy Knyszyńskiej. Jest ostoją spokoju, piękna i ciszy. Swoje miejsce znajdzie tu każdy, niezależnie od tego czy preferujemy aktywny czy pasywny tryb odpoczynku. My postanowiliśmy zorganizować ognisko w wyznaczonym do tego miejscu. Samodzielnie wykonaliśmy kijki na kiełbaski. Były pyszne. Dodatkowo przyroda, towarzystwo pozwoziło na miłe spędzenie czasu.

02.07.2021

Piknik nad zalewem Czapielówka

Z uwagi na to, że deszcz popsuł nam plany a pogoda stanowczo nie zachęcała do wyjścia, postawiliśmy zmienić plany i zrobić dziś KULINARNY PIĄTEK. W związku z tym, że nadal mamy sezon na truskawki lepiliśmy PIEROGI!  Rządziły głównie kobiety. Panowie pomogli w zakupach i przygotowaniu stołu do kosztowania pyszności. W naszym przypadku powiedzenie „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść” stanowczo się nie sprawdziło!

25.06.2021

Wycieczka do Białegostoku

Białystok – stolica naszego województwa. To tam kształciliśmy się, tam wielu z nas pracowało, jesteśmy nawet kilka razy w miesiącu, ale tak naprawdę o historii naszego miasta to niewiele wiemy. Stąd pomysł na wycieczkę z prawdziwym przewodnikiem. W bramie Pałacu Branickich spotkaliśmy Panią Anię, historyka z wykształcenia i przewodnika po województwie podlaskim. Z tego miejsca zaczęliśmy przygodę z historią Białegostoku. Mnóstwo przepięknych, ciekawych i w barwny sposób przekazanych informacji. Zaopatrzeni w wodę i w wielką ciekawość, z zachwytem słuchaliśmy pięknych opowieści o historii miasta i ludzi w nim żyjących. Wycieczkę zakończyła wizyta w Muzeum Historycznym. Warto było. Dziękujemy Pani przewodnik.

23.06.202

Gimnastyka rehabilitacyjna

Kolejne zajęcia związane z aktywnością fizyczną. Ćwiczenia dobrane i dostosowane do potrzeb seniorów, choć prowadzący nie zapomina o delikatnym podnoszeniu poprzeczki. Nawet wysokie temperatury nie przeszkadzają w wyciskaniu z siebie siódmych potów.

22.06.2021

SENIORADA – oficjalne otwarcie przez Burmistrza Czarnej Białostockiej

Spotkanie środowisk senioralnych zorganizowane przez Radę Seniorów w Czarnej Białostockiej. Pomimo bardzo wysokiej temperatury spotkały się trzy ugrupowania: Związek Emerytów, Stowarzyszenie Aktywni i Klub Senior+. Wszystkie w licznej obsadzie. Były turnieje indywidualne i grupowe. Było to pierwsze spotkanie ale już wiemy, że na pewno będzie kolejne.

21.06.2021

Zajęcia taneczno-ruchowe

Oprócz zajęć tanecznych było również spotkanie z Panią Dzielnicową. Wakacje, to okres większego ryzyka związanego z włamaniami do mieszkań a także innymi przestępstwami. Pani Marta przypomniała na co należy zwracać szczególną uwagę i jak postępować aby uniknąć kłopotów.

18.06.2021

Spotkanie w Bibliotece Miejskiej

Seniorzy dostali grupowe zaproszenie do biblioteki. Choć znaczna część korzysta z biblioteki indywidualnie, to z przyjemnością spotkaliśmy się w grupie. Panie z biblioteki przygotowały prezentację. Opowiadały o książkach, o zaletach płynących z czytania.

14.06.2021

Wycieczka rowerowa

Korzystamy z pięknej pogody i uroków natury i kontynuujemy zwiedzanie najbliższej okolicy na rowerach. Dziś w planie „Ptasie Radio” w Czarnej Wsi Kościelnej. Ścieżka rowerowa prowadzi tuż obok naszego kowala Pana Mietka, więc nie można było przejechać i nie zajrzeć do kuźni. Jak zawsze Pan Mietek pełen humoru i ciekawych opowieści o rodzinnej tradycji kowalstwa. Podziękowaliśmy i dalej w drogę do punktu docelowego. „Ptasie Radio” to gospodarstwo agroturystyczne prowadzone przez Panią Martę i jej męża. Posesja położona w pięknym miejscu na skraju lasu nad rzeką Czapielówka z dala od zgiełku i cywilizacji. Pani Marta oprócz tego, że wynajmuje pokoje to zajmuje się jeszcze produkcją ekologicznej żywności i kosmetyków. Prowadzą różne warsztaty dla grup dziecięcych i dla dorosłych . Organizują ogniska, przyjęcia okolicznościowe. Można było zakupić niektóre produkty. Warto odwiedzić to ciekawe miejsce.

11.06.2021

Spotkanie z psychoterapeutą

Na zajęcia w dniu dzisiejszym zaprosiliśmy Panią Wioletę, mieszkankę Czarnej Białostockiej, która od dwudziestu lat pracuje jako psychoterapeuta. Od kilku lat prowadzi punkt terapeutyczny w naszym mieście i z zaangażowaniem wspiera mieszkańców naszej gminy borykających się z problemem uzależnienia oraz współuzależnienia. Tematem spotkania był stres.

09.06.2021

Gimnastyka rehabilitacyjno-ruchowa

W związku z tym, że pogoda piękna trener zaproponował ćwiczenia na siłowni zewnętrznej. Seniorzy mogli dokładnie zapoznać się ze wszystkimi urządzeniami i poznać ich obsługę. Tylko prawidłowe ich użytkowanie sprawia, że ćwiczenia przynoszą żądany efekt. Było bardzo fajnie i z przyjemnością będziemy częściej korzystać z tej formy gimnastyki, także indywidualnie .

07.06.2021

Zajęcia taneczno-ruchowe.

Dziś podwójnie miłe spotkanie. Po pierwsze, bardzo lubiane przez wszystkich zajęcia taneczne, po drugie – imieniny naszej prowadzącej Pani Wiesi. Były gorące pełne serdeczności życzenia, kwiaty i słodkości. Pani Wiesiu jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

06.06.2021

Wyjazd do Teatru Dramatycznego im .Aleksandra Węgierki w  Białymstoku

Seniorzy Klubu Senior+ mieli okazję pojechać do teatru. Wybraliśmy sztukę lekką i przyjemną z gatunku komedii  pod tytułem „Boeing , Boeing”.

31.05.2021

Wyjazd na basen do Białegostoku.

Bardzo lubiane przez większość grupy zajęcia na basenie. Tak jak poprzednimi razy, Ci co nie potrafią pływać korzystają z gimnastyki w wodzie, którą prowadzi pani Beata trener aqua fitnes. Zaś Ci co z wodą za pan brat mogą i pływać i ćwiczyć.

28.05.2021

Wycieczka rowerowa.

Seniorzy rozpoczynają sezon wycieczek pieszych i rowerowych. Długo wyczekiwana ładna pogoda i wreszcie można było zaplanować rowery. Dziś grupa wybrała się do Czarnej Wsi Kościelnej do gospodarstwa agroturystycznego „Czerwone Korale” prowadzonego przez panią Anię i jej męża. Specjalizują się głównie w produkcji kiszonek i zdrowej żywności. Ich kiszona kapusta, ogórki i sok z kiszonych buraków od wielu lat są dobrze znane na lokalnym rynku. Cały czas poszerzają asortyment o nowe ciekawe produkty. Mogliśmy spróbować wszystkich specjałów. Pani Ania przygotowała piękną prezentację a także degustację smakołyków (swój smalczyk, chleb, kapusta, ogórki, soki wyciskane z kiszonej kapusty białej i czerwonej, z kiszonych buraków, z mieszanek warzywnych). Opowiedziała nam jak można w kuchni  wykorzystać wszystkie te produkty. Polecamy wszystkim – warto tam zajrzeć.

21.05.2021

Gry i zabawy ćwiczące pamięć.

Oprócz ćwiczeń dla umysłu były również ćwiczenia dla ciała .Zabawa w zmianę miejsca siedzenia to całe mnóstwo zdrowego śmiechu , relaksu i ćwiczeń fizycznych .

17.05.2021

Kulinarny poniedziałek

Raz w miesiącu grupa ma zajęcia kulinarne. Dziś kuchnia włoska. Postanowiliśmy ugotować włoskie raviolli. Dwa rodzaje farszu, z mięsem i pieczarkami oraz szpinakiem i serkiem ricottą. Każdy chętny miał swoje zadanie. Jedna grupa przygotowywała farsz mięsny, druga szpinakowy a trzecia wyrabiała ciasto. Efekt końcowy – przepyszny.

14.05.2021

Sadzenie lasu

Nadleśnictwo Czarna Białostocka podjęło współpracę z Klubem Senior+. Z konkretnymi wskazówkami i pod bacznym okiem pracowników Nadleśnictwa Czarna Białostocka leśniczego Pana Wojciecha i Pana Waldemara seniorzy posadzili mnóstwo młodych świerków, których nasiona zostały wcześniej poświęcone przez Papieża Franciszka. Podczas pracy leśniczy odpowiadali na pytania Seniorów, dzielili się ciekawostkami ze świta przyrody.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz wspaniałą atmosferę.

10.05.2021

Wycieczka na siłownie zewnętrzną. Oczywiście pieszo bo jakżeby inaczej. Pogoda piękna zatem grupa seniorów mogła skorzystać z urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna w plenerze to najlepsze, co możemy podarować swojemu organizmowi. Każdy w miarę swoich możliwości, nie nadwyrężając mięśni i stawów ćwiczył na biegaczu, wioślarzu, steperze czy przyrządzie do wyciskania.

30.04.2021

Seniorzy z Klubu Senior+ połączyli przyjemne z pożytecznym i przed świętem majowym postanowili posprzątać najbliższą okolicę .Wstyd i hańba , że cały czas nie możemy zrozumieć tego  że ten brud , który zostawiamy to robimy  dla siebie i naszych dzieci. Czego uczymy i jaki przykład dajemy młodemu pokoleniu ?

19.04.2021

Wiosenne porządki i pierwsze po zimie prace  ogrodnicze . Posypano nawozem i wzruszona została ziemia . Usunięto suche , stare rośliny . W najbliższym czasie dosadzone zostaną  kwiaty.

16.04.2021

Bardzo lubiane przez wszystkich zajęcia z Panią Wiesią .

 

14.04.2021

Seniorzy nie poddają się i podnoszą swoją sprawność. Pod bacznym okiem Pana Tomka wszyscy ćwiczą jak tylko mogą.

09.04.2021

Wiosna, więc jak tylko pogoda dopisuje to koniecznie spacer i oczywiście nad zalew Czapielówka. Bardzo lubimy to miejsce.

.

07.04.2021

Cotygodniowe , regularne ćwiczenia

 

26.03.2021

Bardzo lubiane przez wszystkich zajęcia taneczno – ruchowe . Łagodny ruch , taniec , piękna muzyka to relaks , dobry nastrój i pozytywne myślenie – a tego trzeba nam wszystkim .

24.03.2021

Pomimo pandemii Seniorzy+ nie poddają się i dbają o swoje zdrowie .Pod okiem naszego terapeuty Pana Tomka intensywnie ćwiczą podnosząc swoją odporność .

22.03.2021

Święto wiosny – topienie Marzanny.

Najpierw z gałęzi słomy i papieru Seniorzy zrobili kukłę, która później została spalona a resztki puszczone na wodę.

Żegnaj zimo – witaj wiosno!

19.03.2021

Tradycyjnie przynajmniej raz w miesiącu seniorzy muszą poćwiczyć nie tylko ciało ale i umysł. Rozwiązują krzyżówki , rebusy, kalambury i inne łamigłówki.

15.03.2021

Zbliżają się Święta Wielkanocne więc Seniorzy zajęli się przygotowaniem ozdób na świąteczny stół. Wszyscy zaangażowali się w ozdabianie świec.

Ekspozycja wykonanych świec wykonanych przez seniorów

 

Jeden z seniorów prezentuje swoją pracę

08.03.2021

Dziś w naszym Klubie obchodziliśmy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Panowie składali życzenia i podarowali Seniorkom kolorowe, wiosenne tulipany. Również i panie nie zapomniały o swoich mężczyznach i z okazji ich święta złożyły im życzenia i przygotowały pyszne przysmaki.  Życzenia i piosenki przy akompaniamencie Bożenki i Zbigniewa wypełniły czas Seniorów. Atmosfera była bardzo rodzinna, wszyscy spędzili mile czas w swoim towarzystwie.

01.03.2021

Seniorzy skorzystali z możliwości wyjazdu na basen do Sokółki. Ruch w wodzie bardzo wskazany w każdym wieku.

15.02.2021

Walentynki w Klubie.

Każdy obdarowany został drobnym upominkiem, które to zresztą Seniorzy sami sobie nawzajem przygotowywali. Tajemnica tkwiła w tym, że obdarowany nie wiedział kto był autorem danej niespodzianki.

05.02.2021

Na tym spotkaniu  podsumowany został rok działalności Klubu Senior+.

Seniorów odwiedziła Pani Dyrektor MGOPS Anna Kułak i Pan Burmistrz Jacek Chrulski .Było bardzo miło.

Na zdjęciu widać ustawione stoliki, przy jednym siedzi osoba, druga zaś stoi i przez mikrofon mówi.

01.02.2021

Spotkanie z panią weterynarz Marianną.

Bardzo dużo ciekawych opowieści i niezbędnych informacji o zwierzętach. A większość seniorów posiada czworonożnych pupili.

Zdjęcie przedstawia Panią weterynarz, która w pozycji stojącej z mikrofonem w ręku prowadzi prelekcję.

W 2021 roku działalność Klubu Senior + pozostaje bez zmian.

Zachowywany jest reżim sanitarny. Regularnie w każdą środę odbywają się zajęcia rehabilitacyjno-ruchowe. Co dwa tygodnie zajęcia taneczno-ruchowe. Przynajmniej raz w miesiącu są zajęcia ćwiczące koncentrację i pamięć.

Na zdjęciu widać grupę wykonującą ćwiczenia gimnastyczne.

 

Grupa seniorów tańczy w kole.

22.01.2021

Dzień Babci i Dziadka Seniorzy obchodzili na świeżym powietrzu.

Seniorzy całą grupą przy ognisku na świeżym powietrzu.